CineKatipunan Feb-March Sked

Cinekatipunan FEBRUARY 2007

1 (Thu) Mario Cornejo and Monster Jimenez: BIG TIME
2 (Fri) Briccio Santos: DAMORTIS
3 (Sat) UP Cinema as Art Movement,
    DLSU-Dasma 24 FPS & University of Makati Film Society
    (Selections by Cesar Hernando, Elvin Valerio & Seymour Sanchez)
5 (Mon) Singaporean Program
    Featuring Martyn See’s SINGAPORE REBEL and SPEAKERS’CORNERED
    To Be Presented by Nai Rui Chng
6 (Tue) SINEKALYE 1 – MGA UNANG OBRA
    Ruelo Lozendo: SIMULA
    Chris Manjares: OBRA
    Rembrandt Vocalan: ANG OBRANG DI TAPOS
   Performance by Dayuhan
7 (Wed) Richie Quirino and Collis Davis: PINOY JAZZ
8 (Thu) Mark and Joaquin Misa
9 (Fri) Ditsi Carolino: RILES
10 (Sat) UP Sining at Lipunan (UP SILIP)
    with UP Cinema Arts Society (UP CAST)
12 (Mon) S-EXPRESS curated by Alexis Tioseco
13 (Tue) SINEKALYE 2– JUAN NIGHT STAND (with Rox Lee)
    Bulan Luna and Rox Lee: JUAN GULAY
    Ray Gibraltar & Rox Lee: JUAN TOGA by
    Lai Crisostomo & Rox Lee: JUAN KALIWA
    Geraldine Borja Flores: JUAN ORASAN
    Rox Lee: JUAN GAPANG
14 (Wed) Films by Visual Artists curated by Poklong Anading
    Lena Cobangbang; Yasmin Sison; Robert Langenegger;
    MM Yu; Poklong Anading; Jevy Joe Vitug; Louie Cordero;
    Ranelle Dial; Jayson Oliveria; Yason Banal; Cocoy Lumbao
15 (Thu) Khavn: Goodbye My Shooting Star (Love story)
16 (Fri) Cinema One Originals Program
    Sigfrieid Barros Sanchez: ANAK NI BROCKA
17 (Sat) Peter Chua: THE LAST PARIAN
19 (Mon) FLIP SHORTS (Films by Fil-Am and Fil-Can Directors)
    Romeo Candido, Michael Sandoval, and Keith Sicat
20 (Tue) Bahaghari and Bulan:
    RILES and Tudla Production: DAANG BAKAL
    To be presented by Jewel Maranan
21 (Wed) CHABET’S CHOICE
    John Walter and Andrew Moore: HOW TO DRAW A BUNNY
    (A documentary on the famously unknown life and
    mysterious death of Ray Johnson, pioneer mail-art and
    performance artist)
22 (Thu) SINEKALYE 3 – NEW DOCS
    Joy Domingo: PERYA
    Ruel Bimuyag and Tommy Hafalla: SEDEY
23 (Fri) Khavn: THREE DAYS OF DARKNESS (Horror)
24 (Sat) UP SILIP and UST Moving Concepts
26 (Mon) THE FOURTH WORLD WAR
    (To Be Presented by Chaithawat Tulathon,
    Asian Public Intellectuals Fellow)
27 (Tue) SINEKALYE 4 – X FOR 4
    SHAMAN by Ruelo Lozendo
    TRUE BLUE by Luis Quirino
    HULIKOTEKAN by Tad Ermitaño
    LIZARD by Rox Lee
28 (Wed) TAMBISAN SA SINING Program

Cinekatipunan MARCH 2007

1 (Thu) Ditsi Carolino: MULA PABRIKA HANGGANG FUKUOKA
2 (Fri) DOUBLE VISION
    Hesumaria Sescon: YUTA (The Earth Art of Julie Lluch)
    Milo Sogueco: GROOVY: THE COLORS OF PACITA ABAD
3 (Sat) FIRST FILMS
    Tey Clamor, Sol Garcia,Tanya Jamon, Dohna Sarmiento,
    Joy Domingo, Ging Flores, Rianne Hill Soriano,
    Vivian Limpin

Held Mondays to Saturdays at Mag:net Café Katipunan,Cinekatipunan screenings start at 5:30 PM.

While the film screenings are free, viewers are encouraged to make voluntary contributions for
the honoraria of the featured filmmakers. For questions or comments about Cinekatipunan write to sinag_haraya@yahoo.com. Cinekatipunan programs precede Mag:net Café’s nightly holding of Live Performances by well-known and emerging bands and musicians.

Mag:net Café is located along Katipunan Avenue (fronting Miriam and Ateneo) in Quezon City. For more inquiries please call 9293191 or visit http://www.magnet.com.ph.

Advertisements